Po několika měsících jsem tu s posledním dílem deníčku!
Poslední týdny byly nabité a plné emocí. Zatímco někteří z účastníků finišovali své prezentace na závěrečný workshop s Lukášem Hrdličkou (na který jsem se, bohužel, ze zdravotních důvodů nedostala), já jsem se těšila hlavně na finále – Vánoční burzu ve Výměníku. A i když jsem nebyla mezi těmi, kdo vystoupili na pódium a představili svůj projekt porotě, na akci jsem dorazila – jak jinak, než s foťákem v ruce!
Pitch Bootcamp
Na posledním workshopu moji “spolužáci” pod vedením Lukáše Hrdličky doladili finální detaily svých prezentací, trénovali nervozitu a hledali tu nejautentičtější formu, jak předat to, čemu věří. Byla to intenzivní jízda – dopoledne plné energie, podpory a opravdového soustředění. A taky smíchu, protože ten k tomu všemu prostě patřil.
Závěrečná prezentace projektů
V pátek 6. prosince se karlovarský Výměník proměnil v pulzující centrum předvánočního dění – zaplnil se návštěvníky, stánky místních tvůrců, světýlky, vůní punče a všudypřítomnou kreativitou. Byla to burza, která měla kouzlo, ale taky pořádný přesah. Protože právě tady se odehrálo finále programu OVACE powered by 4K – prezentace projektů, na kterých jsme všichni několik měsíců pracovali.
I když jsem také měla možnost prezentovat, rozhodla jsem se tentokrát být jen za kamerou – fotila jsem, nasávala atmosféru, když to šlo, tak jsem spoluúčastníky podpořila a zachytila je v akci. Protože co projekt, to osobní příběh, a co účastník, to odvážný krok z komfortní zóny.
Na finále programu OVACE vystoupilo šest účastníků, kteří představili své rozpracované i rozjeté projekty – a každý z nich měl vlastní styl, energii a odvahu sdílet, čemu věří. Ivana Zágnerová představila projekt Hraní k mání, první karlovarskou půjčovnu hraček, která podporuje udržitelné hraní a dává rodičům i dětem možnost zkoušet nové věci bez zbytečného nakupování.
Štěpánka Kolesnyk Pitterová přiblížila svůj koncept rozšíření love brandu Tulouš – kreativní teambuildingy, které staví na tvořivosti, spolupráci a silném zážitku, který lidi stmelí.
Petr Horáček nás nechal nahlédnout do světa designových sklářských lamp pod značkou Agátha, která je založená na poctivém řemesle a osobním vztahu ke sklu jako materiálu.
Hana Šlehubrová ukázala, jak lze tradiční řemeslo drátování přenést do současnosti – její Hrátky s drátky propojují poctivé řemeslo s moderní estetikou a zároveň si zachovávají osobitý charakter. Každý její výrobek nese stopu ruční práce a příběh.
Jan Šugar se doslova blýskl s projektem Biolumos, který propojuje chemii, 3D tisk a bioluminiscenční plankton do živoucí dekorace – fascinující propojení přírodních jevů a technologií. V prezentaci představil nový projekt, který vymyslel během programu – unikátní interiérové lampy napodobující světélkování planktonu.
A nakonec Anastasia Ugrenovich a její Art Studio Carlsbad, profesionálně vedené výtvarné kurzy, které pomáhají lidem napříč generacemi najít vlastní výtvarný projev a odvahu tvořit.
Finále pod drobnohledem poroty
Prezentace hodnotila odborná porota, ve které seděla naše ředitelka Radka Murasová, ředitel agentury 4K Pavel Felcán, a dokonce dorazili i odborníci z Ministerstva kultury, kteří také poskytli cennou zpětnou vazbu a pohled na projekty z širšího kontextu podpory kulturních a kreativních odvětví. Rozhodování bylo náročné, protože všechny projekty jsou opravdu skvělé, každý z nich měl silný příběh, vlastní vizuální jazyk a především odhodlání svých autorů. Ale vítězem se nakonec stal Jeník Šugar a jeho projekt Biolumos! Jako výhru získal celoroční podporu INIONU a profesionální videospot od agentury 4K, který mu pomůže dostat jeho unikátní koncept živoucího designu do světa.
Co všechno mi OVACE daly?
Když jsem se na podzim přihlásila do OVACÍ, netušila jsem, do čeho přesně jdu. Cítila jsem, že potřebuju trochu popostrčit, vnést do svého nápadu víc struktury, pochopit, jak z něj udělat něco skutečného. A mám za sebou dva měsíce, které mi daly víc, než jsem čekala.
Upřímně? Nejen know-how. To samozřejmě taky – vím líp, jak přemýšlet nad cílovou skupinou, jak si rozfázovat plán, proč je dobré umět stručně vysvětlit svůj záměr. Ale co mi program dal především, je odvaha a komunita.
Lidi, se kterými jsme sdíleli pochyby, první nápady, radosti z malých posunů i frustrace z nečekaných záseků. S některými z nich jsem v kontaktu doteď, s jinými se potkávám na dalších akcích (nejen) v INIONu a pokaždé mám radost, když je vidím.
Taky mám díky OVACÍM nový vztah k vlastnímu nápadu. Už ho nevidím jako něco, co musí být hned perfektní. Ale jako něco, co roste, krok po kroku, a to je možná ten největší dar.
Velké díky
Chtěla bych poděkovat týmu INIONu – Radce, Martinovi a Štěpánce, našemu mentorovi Honzovi Kupčíkovi, a taky agentuře 4K, za to, že vytvořili prostor, kde se člověk nebojí být sám sebou, kde se ví, že podnikání není jen o číslech, ale taky o vášni, víře v sebe a v ostatní. Kde se nehodnotí jen výkon, ale i proces. A kde i ti, kteří zrovna nestojí na pódiu, mají své místo.
A těším se na další setkání – ať už na akci, u kafe nebo na společném projektu. Protože tohle nebyl konec. Tohle byl začátek!
Sledujte INION, ať vám neuteče další díl nebo zajímavé informace z oblasti podnikání! Máte otázky k programu OVACE, nebo vás zajímá něco konkrétního? Napište nám!





