Petr Köhler a jeho REZ Design: Příběh o upcyklaci, kreativitě a návratu do Karlovarského kraje

Ráchel Hladká
August 16, 2024

V nejnovější epizodě našeho podcastu INION talk jsme do studia pozvali Petra Köhlera, zakladatele firmy REZ Design. Petr je nadšenec do upcyklace, a proto se i jeho firma specializuje na výrobu nábytku a dekorací z materiálů, které by jinak skončily na skládce. Jak to všechno začalo?

Inspirace v dobách pandemie

S nápadem začít podnikat Petr přišel během pandemie. „Mám bakaláře z Ekonomické fakulty ČZU. Během studia byl ještě covid, takže jsem měl online výuku a hodně času. Byl jsem doma, protože jsem si zařizoval svůj první byt v Praze. Neměl jsem nejvíc peněz, ale měl jsem moře času. Takže jsem to využil na to, že jsem začal kreativně vybavovat byt,“ vzpomíná Petr.

První nábytek si Petr vyráběl sám. „Konferenční stolky, křesla, všechno jsem získal za odvoz z Marketplace nebo různých bazarů,“ říká. Také spolupracoval s řemeslníky, kteří během pandemie procházeli své garáže a sklady, a zbavovali se věcí, aby měli více prostoru. „To byl fakt pokus omyl. Od 15 jsem brigádničil na stavbách. Dělal jsem s tesařem, truhlářem, zedníkama, pomáhal jsem stavět výtahy. Bylo to líp placené než práce v obchodě,“ vysvětluje Petr. A právě z těchto zkušeností čerpá i při podnikání – zkoušet, učit se z chyb a neustále se zlepšovat.

A jak vznikl unikátní název firmy? Když Petr pracoval na restaurování lampy pokryté rzí, napadlo ho pojmenovat svou firmu REZ Design. Tento název odráží jeho přístup k podnikání – vzít něco, co je na první pohled staré a nepotřebné, a přetvořit to v něco krásného a hodnotného.

Pop-up design shop a chill out zóna Krajina na KVIFF

Za poslední dobu Petra potěšilo vytvoření pop-up design shopu během festivalu KVIFF. S týmem místních kreativců a podnikatelů představili své výrobky v Zámecké věži, a tak návštěvníkům ukázali, že si mohou odnést něco mnohem zajímavějšího než jen festivalovou placku. „Měli jsme vlastní showroom v Zámecké věži. Ten trval celý týden festivalu, a teď už ho nikdo nenavštíví, takže máte smůlu. Ale příští rok možná bude šance zase,“ říká Petr s úsměvem.

Kromě toho se na festivalu podílel ještě na chill out zóně s názvem Krajina, ve které si návštěvníci festivalu mohli odpočinout nebo se zúčastnit různých workshopů. 

Zachráněné krovy z Chebu: Když staré dřevo dostane druhou šanci

Během rozhovoru jsme se dostali i k jeho upcyklačním dobrodružstvím, třeba jak zachránil sto let staré trámy z Chebu a proměnil je v krásná svítidla. „Dostal jsem echo od řemeslníka, který stavěl výtah na náměstí v Chebu, že vyhazují staré krovy. Okamžitě jsem tam jel a zeptal se, jestli si je můžu odvézt,“ vypráví Petr. Lampu s historií si můžete koupit tady: https://www.rezdesign.cz/

Udržitelnost jako hlavní princip REZ Design

Pro Petra není důležitá jen estetická stránka jeho výrobků, ale také jejich funkčnost a udržitelnost. „Ze starých skateboardů jsem udělal taburet. Bohužel jsem ho prodal, aniž bych ho stihl vyfotit,“ směje se. Po pandemii se zaměřil na plexiskla, která tehdy byla všude na pokladnách. „Z plexiskel jsme dělali konferenční stolky. Ohýbali jsme je a vytvářeli z nich stolky, které se skvěle hodily třeba do čajoven,“ popisuje. 

 Výzvy a příležitosti v regionu: Co dál?

Petr si uvědomuje, že Karlovarský kraj má své specifické výzvy, ale také neuvěřitelný potenciál. „Myslím si, že tady je potřeba víc míst, kde se mohou lidé potkávat a vzájemně se inspirovat. V Praze je spousta míst, kde se dá zajít na kafe, kulturně se vyžít nebo podnikatelsky růst. To v Sokolově chybí,“ říká Petr. Jeho vize zahrnuje vytvoření komunitních prostorů, kde by se místní podnikatelé, kreativci a nadšenci mohli setkávat, sdílet nápady a vzájemně se podporovat. 

Petr Köhler je živým důkazem toho, že se vyplatí věřit ve své nápady, i když se zdají být neobvyklé nebo náročné na realizaci. Pokud vás jeho příběh zaujal a chcete se o Petrovi a jeho projektech dozvědět víc, neváhejte si poslechnout celý díl našeho podcastu INION talk!

Share this post
podcast