Tiskové zpráva

Studenti ostravské Fakulty umění se v novém programu učí, jak podnikat

21. 11. 2022, Ostrava


Více než desítka studentů z Fakulty umění Ostravské univerzity se od poloviny listopadu účastní pilotního běhu programu OVACE. Ten je určen začínajícím podnikatelům v kulturních a kreativních odvětvích a do Česka tento koncept přineslo Inovační centrum INION z Karlových Varů. Účastníci z řad studentů se během 12 setkání dozvědí základní podnikatelské pojmy, v rámci skupinového mentoringu se společně zaměří na motivaci, financování a pracují na svém byznys plánu. 

“Program jsme přinesli do České republiky z Norska, kde jím úspěšně prošly již stovky začínajících podnikatelů. Protože se naše inovační centrum intenzivně věnuje podpoře kulturních a kreativních průmyslů, rozhodli jsme se jej věnovat právě kreativcům. Je tím pádem ideální pro studenty uměleckých oborů, fotografy, designéry nebo třeba grafiky. Program je určen všem, kdo chtějí rozjet vlastní podnikání, postavit novou službu či produkt nebo třeba nastartovat nový kulturní projekt,” upřesňuje Radka Murasová z karlovarského Inovačního centra INION.

“Těší nás, že si studenti naší fakulty mohou vyzkoušet pilotní běh tohoto programu. Aby se mohli svou tvorbou v budoucnu živit, je potřeba, aby znali základní principy podnikání a věděli, jaké kroky nebo překážky je můžou čekat,” říká Tomáš Knoflíček z Fakulty umění Ostravské univerzity.

Program je unikátní, jak svým zaměřením na kreativce, tak i svou intenzitou. Kromě společných lekcí mají účastníci také možnost individuálního mentoringu. Pro práci na podnikatelském plánu mají účastníci k dispozici digitální nástroj EMS (Entrepreneurship Management System), který je krok po kroku provádí jeho přípravou. Účastníky z Fakulty umění programem vede mentorka Kamila Smutná, která má zkušenosti z oblasti marketingu a organizuje vzdělávání pro malé obchodníky. Díky podpoře v rámci grantu z Norských fondů a EHP je účast pro studenty zdarma.

Rozvojový program pro kulturní a kreativní odvětví (Program OVACE) organizuje Inovační centrum INION ve spolupráci s norským partnerem Entreprenerdy. Tento projekt je financován grantem z EHP a Norských fondů, program Kultura. 

Stáhnout tiskovou zprávu